Zespół Taneczny „MAK”

  Zespół Taneczny „Mak” powstał w roku 1984. Już po rocznej pracy zespół znalazł się w gronie najlepszych dziecięcych zespołów tanecznych Śląska i od tej pory cieszy się dużą popularnością i sympatią widzów. Siedzibą zespołu jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej Nr l w Zabrzu-Mikulczycach.

Zespół specjalizuje się w krótkich układach tanecznych, które – w połączeniu z muzyką rockową bądź transkrypcjami muzyki klasycznej – stanowią taneczny obrazek. „Mak” ma na swoim estradowym koncie wiele występów wykonywanych wspólnie z artystami tej miary, co Majka Jeżowska, Robert Janowski, czy ekipa telewizyjnego Tik-Taka. Może poszczycić się również nagraniem programu telewizyjnego pt. „Małe Musicale”, zrealizowanego przez „Tęczowe Studio” Telewizji Polskiej.
Obecnie w repertuarze zespołu, oprócz krótkich utworów tanecznych, znajduje się 50-minutowy spektakl tańca współczesnego pt. „Od świtu po zmierzch”, którego premiera odbyła się 24.11.2001 r. w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie stanowiące połączenie tańca, muzyki i teatru jest podróżą przez takie sfery i emocje naszego życia, jak samotność, nadzieja, przyjaźń, wiara, miłość, radość. Członkowie zespołu, świadomi własnych trosk, radości, problemów i zainteresowań wypełniających ich codzienne życie, próbują opowiedzieć o tym innym przy pomocy ruchu swojego ciała poddającego się nastrojom płynącym z muzyki. Grupa reprezentacyjna zespołu liczy 25 dziewcząt w wieku od 11 do 19 lat.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Małgorzata Makowska – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu i Wydziału Animacji Społeczno – Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swój warsztat choreograficzny rozwija poprzez uczestnictwo w Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego organizowanej co roku przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu oraz innych warsztatach tanecznych organizowanych na terenie całego kraju. Zespół Taneczny „Mak” jest wielokrotnym laureatem festiwali, przeglądów i konkursów na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym. W roku 2002 zespół zdobył „Złoty Aplauz” na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie i otrzymał tytuł laureata oraz Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim.

 

W 2014 roku zespół obchodził trzydziestolecie swojej działalności.

Założycielem i jednocześnie choreografem zespołu jest Małgorzata Makowska. O swojej pracy mówi:


 

– Staram się, by dzieci poprzez ruch swego ciała przedstawiały myśli, uczucia, zjawiska i przeżycia. Pobudzam i rozwijam ich możliwości wyrażania siebie i tworzenia, bo przecież bycie twórczym jest niezwykle potrzebną umiejętnością dotyczącą całego życia.


Zespoły taneczne „MAK” i „MACZEK” są wielokrotnymi laureatami przeglądów miejskich i wojewódzkich, a ponadto zdobyły:

– „Złoty Aplauz” na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (2002)
– wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (1999)
– „Srebrny” i „Brązowy Aplauz” na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (1988, 1992),
– trzykrotnie główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki i Tańca „Barwy Przyjaźni” w Zielonej Górze (1987, 1988, 1989),
– „Srebrną Nutkę” w Ogólnopolskim Konkursie „Odkrywamy talenty” Tęczowego Music – Boxu (1993)
– II nagrodę w plebiscycie telewizyjnego” Tęczowego Music – Boxu” na „Najlepszy zespół artystyczny roku 1994”
– „Srebrną Jodłę” na Ogólnopolskim Festiwalu w Kielcach (2000)
– czterokrotnie „Brązową Jodłę” na Ogólnopolskim Festiwalu w Kielcach (1996, 1997, 1998, 2003)
– wyróżnienie na „Ogólnopolskich Spotkaniach Tanecznych” w Szczecinie (1997)
– wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Gorzowie Wielkopolskim (1998, 1999)
– Tytuł Laureata na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim (2000, 2003)
– Tytuł Laureata oraz Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim (2002)